Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
0 postów 1860 komentarzy

maharaja

Moje komentarze

 • @Rzeczpospolita 22:53:01
  siva-vis. - to pierwsze hasło słownika etrusko-łacińskiego.
  Etruskie siva= siła oczywiście. Słowiańskie konotacje są oczywiste.

  I pierwszy palindrom ever. Na potwierdzenie jednoznaczności interpretacji.

  /Oczywiście łacina zna także słowo viribus (męstwo, siła), ale vis maior - siła wyższa, utrzymało się do dziś./
  Słowianie prawdziwymi założycielami Rzymu
 • autor
  W październiku 2000 r. (jedenaście lat po Europie Wchodniej, 10 lat po Niemczech, 9 lat po ZSRR) rozpadła się Jugosławia.

  Dlaczego przypominam tę datę? Byśmy wiedzieli, jak długo trwał komunizm. Nie do 1989 r., jak nam się wydaje... znacznie dłużej.

  Słuchając wczorajszej relacji tel. z expose i udzielenia votum zaufania rządowi Morawieckiego miałem trojakie reminiscencje z okresu komuny:

  - powszechna zgoda na uczczenie rocznicy 13.12 (opozycja i koalicja wstały zgodnie i obyło się bez kompromitujących ekscesów) daje nadzieję na zakopanie toporu, zwłaszcza że expose było dojrzałe
  - niektóre interpelacje posłów Totalnej (imputujące Morawieckiemu, że jest marionetką Kaczyńskiego) świadczyły o tym, że komunizm wciąż trwa
  - sposób relacjonowania przez TVP (pokazywanie Morawieckiego tylko na tle PIS-u) też świadczył o tym, że redaktorom Gomułka i Gierek z głowy nie całkiem wyparowali.

  Zwalczanie komunizmu to proces. Jeszcze kilka lat nam na to potrzeba....

  PS. A ja 13 grudnia - uczeń 4 klasy szkoły podstawowej - cieszyłem się, że będą nieoczekiwane ferie.... natomiast 3 lata później, w trakcie procesu zabójców JP, malowałem na blokach kredą znaki SW, by w 89 r. najpierw z niedowierzaniem, potem z nadzieją, a potem z krytyczną świadomością, że nie można było inaczej, niż podjąć próbę dogadania się, oceniać OS.
  Mój 12 grudnia 1981
 • @maharaja 07:36:55
  oczywiście chodziło o wprowadzenie zasiłku, a nie podatku. (jednak każdy zasiłek ma swoje źródło w podatku...)
  Dość marchewki - cięższy kij podajcie!
 • @AT
  Swoją drogą: Dlaczego szydzi Pan z zabieganych przedstawicieli handlowych w garniturach, którym, dla podreperowania ich ego, przydano trzy literki "dyr." przed nazwiskiem??? Praca jak praca... i nikomu nie wolno się z tego śmiać.

  Co do krytyki 500+ - wielu specjalistów uważa, że to bezsensowne rozdawnictwo, więc krytyka Morawieckiego jest zrozumiała.

  Wprowadzenie tego podatku jednak miało inny (pozafinansowy) kontekst: dzięki temu przywrócono zaufanie w instytucje polskiego państwa. Bo tego od czasu komuny nie było wcale. I to jest największa zasługa programu kapitał 500+.

  Morawiecki miał prawo (jako nie-polityk, a ekonomista) formułować swoje krytyczne zdanie.

  Zresztą to bardzo dobrze świadczy o Kaczyńskim, że potrafi współpracować z osobami myślącymi, a niekoniecznie podzielającymi jego zdanie. Że woli stawiać na takich, niż jeździć pisowskim BMW (bierni, mierni, wierni) z betonowym podwoziem.

  w całym tym Pana tekście przebija się jakiś kompleks niższości... jakieś poczucie rozczarowania... ja tam się cieszę z elementarnej sprawiedliwości dziejowej: ten młodzieniec z Wrocławia, któremu z powodu grzechów jego ojca przystawiano pistolet do głowy i kazano kopać własny grób, nie da sobie wmówić, że PRL był czymś dobrym.... nie da sobie także wmówić, że Okrągły Stół był zdradą narodową. Ale jednocześnie nie da sobie wmówić, że odbyło się bez kantów.

  Bo Morawiecki umie liczyć na elementarnym poziomie (2+2=4).
  Dość marchewki - cięższy kij podajcie!
 • @Andrzej Tokarski 18:29:39
  1. Brak podpisu pod treścią pozostaje bez wpływu na prawdziwość tej wypowiedzi.

  Wolę anonimowe twierdzenie "2+2=4" niż podpisane przez plenum KC i pobłogosławione przez Wielkiego Brata "2+2=5".

  2. Pseudonim (nick) JEST podpisem.

  3. Nie ja rzucam obelgi, panie Andrzeju, a Pan. Ja tylko pokazuję, na przykładzie Pana tekstu, jak niskim środkiem jest traktowanie innych, zwłaszcza tych o wyższej pozycji politycznej, w sposób pobłażliwy. Zabolało, Andrzejku? Oceniając po nieproporcjonalnej reakcji, widzę że tak. Znaczy, trafiłem w sedno.

  4. W kwestii jawności imienia i nazwiska: dlaczego Pan mnie do tego przymusza, skoro regulamin NE tego nie wymaga ode mnie???

  W bardzo wielu sprawach zgadzam się z p. Wojtasem. W kwestii konieczności występowania z imienia i nazwiska: niekoniecznie. Niech każdy sam uzna, co lepsze.

  Mądrzejsi od Pana i ode mnie przez całą polską historię używali pseudonimów. To jest nieodzowna część naszej kultury. Integralny element polskości.

  Ujawnienie się - weźmy przykład powojennej AK - często było wyrazem naiwności, o czym wiedzą tylko ubeckie kazamaty. Oczywiście że dziś nie grozi nam wsadzenie do pierdla i kulka w łeb, ale czy to znaczy, że mamy np. ryzykować kontakty biznesowe (bieżący byt materialny rodziny), które tak naprawdę mają b. płytkie znaczenie, ale ułatwiają wiele i nie ma sensu narażać się na ostracyzm towarzyski, dla mało znaczącego faktu ujawnienia imienia i nazwiska na marginalnym portalu?
  Dość marchewki - cięższy kij podajcie!
 • @Stara Baba 02:54:31
  - expose - dobrze oceniam.
  - pytania opozycji - bez poziomu w większości. Ot, próba wybicia się w 30 sekund na popularność.
  - odpowiedzi premiera - perły przed wieprze (przynajmniej wobec opozycji).

  Kaczyński postawił na 1. wieloaspektowość. b.inteligencję, c.wrażliwość, t. umiejętności i 2. ETOS.
  - Inteligencja zaprowadzi donikąd
  - Wrażliwość wygaśnie
  - Umiejętności odmówią posłuszeństwa
  - ETOS zostanie i nada kierunek.
  Koniec PiSu jest bliski
 • @60grzegorz 22:34:38
  Oryginalna wersja nie jest fałszywa. Ona jest dla twardzieli, dla komandosów: Niektórych Bóg, niczym dowódca żołnierzy, wyznacza na pierwszą linię, by przyjęli pierwszy cios (pokuszenie - ową "małą kulkę w serce" z Panny Miłościwej Okudżawy - której nikt bez zbroi nie jest w stanie się postawić).

  Nie oznacza to, że Bóg ten cios kieruje (wodzi na pokuszenie).

  Bóg wie, że pokusa została skierowana. Strzała wystrzelona. Pocisk opuścił lufę. Ale Bóg uprzednio zadbał o zbroję. I tak trzeba czytać Modlitwę Modlitw.

  Nie chcemy być wystawiani na strzał. Bo boli. Bo oko można stracić.
  Ale jeśli trzeba, nie zawahamy się ponownie tej zbroi przywdziać i ciosu przyjąć. Choćby po to, by rykoszet wykluczyć. Siniaki się zaleczą.... A ból? Jaki ból... to zaszczyt.

  Chodzi tylko o to, by Ci w stal zbrojni (w ogniu chrzczeni) tę kulę na siebie przyjęli. Bo tylko oni są w stanie go zneutralizować. Taką rolę niektórzy pełnić mają - narzędzie Stwórcy - neutralizator wystrzelonego pocisku.

  W pozostałym zakresie: pełna zgoda z Franciszkiem.
  Zmiana modlitwy "Ojcze Nasz", czyli NIEKONSEKWENCJA ZAWISZY!
 • @Rzeczpospolita 12:57:34
  ... nie byle jaka z niej persona, z JSW ... jeśli sala musi być antyterrorystyczna.

  Miał rację Ziemkiewicz. Trzeba kamizelki kuloodpornej.
  Międlar: „Sądzono mnie tam, gdzie mafiozów”
 • @Zawisza Niebieski 12:16:00
  w styczniu będą duże zmiany, w ciągu 4-5 miesięcy zobaczymy, że zupełnie inaczej stoimy, niż nam się wydawało.
  Żegnaj Beato!
 • autor
  przypuszczam, że mu chodziło o to, by państwo sprzyjało przedsiębiorczości.

  Oczywiście czasem - co prawda nie w duchu liberalizmu, ale jednak - państwo także przejmuje pewne funkcje wolnego rynku, np. po II w. św. niemiecki cud gospodarczy i euforia budownictwa jednorodzinnego w Niemczech była możliwa też np. dzięki temu, że niemieckie landy (czyli coś jakby nasze województwa) udostępniały/skupywały atrakcyjną ziemię wokół miast, uzbrajały ją, doprowadzały tam linie autobusowe, wyznaczały plac na szkołę, przedszkole i piekarnie, dzieliły grunt na atrakcyjne działki na szeregówki lub domki jednorodzinne, wskutek czego potem boom budowlany się pojawił. W tym kontekście państwo też może być przedsiębiorcze. Zwłaszcza, że wiadomo, że zachodni deweloperzy często windują ceny niebotycznie, a banki na kredytach też nieźle zarabiają.
  Przedsiębiorcze państwo
 • @autor
  "Drogi Opatrzności nie są dostrzegane przez kurdupli moralnych; ci zazwyczaj nie mają głowy uniesionej zbyt wysoko ponad poziom szamba będącego ich naturalnym środowiskiem". - to p. Wojtas.

  Genialne.

  A swoją drogą - to niskie, tak pisać o premierze Mateuszek. Ot, jakiś Andrzejek sobie chlapnął wieczorem pyfko i pyknął notkę. Niektóre notki przemijają jak sen o dobrej treści na Neonie.
  Dość marchewki - cięższy kij podajcie!
 • @???
  przestań pytać, bo już nocka!
  zamknij oczy, possij smoczka!

  https://www.youtube.com/watch?v=lKznM9sxWN0
  Czy Dudą kierują tylko ludzie z Fundacji Sorosa? [1]
 • @ZW - to już ponad pół roku
  https://www.youtube.com/watch?v=slJYaOl-vvc
  Zmarł Zbigniew Wodecki
 • @Jan Paweł 11:02:49
  Komuś takiemu jak MJM nikt nie wmówi, że komunizm jest lepszym systemem, niż (a niechby i zgniła) demokracja, socjaldemokracja, korpo-demokracja czy liberalna demokracja.
  Mateusz Morawiecki był porwany przez SB
 • @Husky 08:16:15
  przypuszczam, że sojusz JK wobec B. Szydła wykracza poza ciasne widzenie spraw premier-wicepremier. To nie tylko kariera. Tutaj większy projekt im obu przyświeca. Tu trzeba to niewrażliwe społeczeństwo, obciążonych zespołem Aspergera (jeśli nie autyzmu) lemingów, na obywateli przerobić. I to się powoli udaje, im dwoje.

  Stąd te brawa w PIS-ie na sam koniec.

  Jeszcze długo i w wielu miejscach brawami będzie witana. Mimo że języków - jak MJM - nie zna.

  Bo mamy w Polsce dwa rodzaje wrażliwości: wrażliwość ZASADNICZĄ (np. Beata Szydło) i bez-wrażliwość cyniczną (np. poseł Michał Szczerba).
  Czy dymisja premier Szydło ma podwójne dno?
 • @provincjał 20:42:14
  Tłumaczyć trzeba jak krowie na rowie?: Przecież pani premier (jedna z najlepiej postrzeganych od 25 lat) sama powiedziała: "Dla mnie to był zaszczyt służyć w ten sposób Polsce".

  Mali ludzie widzą w tym wyoutowanie, degradację, wyśmianie jej.
  Polska to projekt wielki. Jeśli trzeba na stanowisko premiera osoby o nieco innych kompetencjach, to się to po prostu robi, a nie bawi w osobiste animozje.

  Jeśli trzeba, każdy normalny obywatel obejmie każdą poważną funkcję,choćby na dzień, na tydzień, by potem być zastępcą kogoś lepszego. Nie widzę w tym nic złego.
  Żegnaj Beato!
 • @Jasiek 21:03:49
  Ci, który uważają, że "szara strefa" to jedyny stan normalny, przynajmniej dla słabo zarabiających, mają poniekąd (tymczasowo) rację: stan przepisów prawnych ostatnich 29 lat był wrogi dla zwykłych ciułaczy i tylko ci, którzy wybili się na przychody powyżej 10 tys. PLN, mogli z czystym sumieniem ten ZUS płacić, nie czując, że są okradani. Ilu takich było? 10% 20% przedsiębiorców? A może jeszcze mniej?

  Reszta albo kombinowała (taka działalność pół-legalna uwłaczające dla obu stron, nie tylko dla państwa polskiego, czyli wykazywanie i opodatkowywanie tylko części przychodów), albo działała nielegalnie (szara strefa), nie płacąc podatków w ogóle i nie będąc ubezpieczonym.

  Jednocześnie - to trzeba przyznać jasno - dla wielu przedstawicieli szarej strefy ten "stan zawieszenia" był po prostu wygodny, takie wyalienowanie się wobec finansowych powinności wobec państwa polskiego i branie wszystkiego do własnej kieszeni.

  Jeśli Morawiecki nie wyrówna tego chorego stanu (nieproporcjonalnie duży ZUS) i nie przywróci normalności (pewne obciążenia wobec państwa polskiego muszą być, ale muszą być sprawiedliwe), to ja już nikomu nie uwierzę w tym kraju.

  Natomiast ten, kto uważa, że naród polski stać tylko na "szarą strefę", bo tylko tam jest normalny, to "płaz w skorupie" (choć dalsza fraza Ody do młodości "sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem" daje nadzieję na wybicie się przynajmniej na gadzie stadium rozwoju) i tylko takie widzi świata koło, jakie tępymi zakreśla oczy.
  Żegnaj Polsko
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 11:34:47
  Jako wyczyn sportowy - owszem.

  Jako człowiek - bardziej przemawia do mnie Danuta Wałęsa...i samotne wychowanie 8-ki dzieci. Nawet jeśli Wachowski ją woził.
  Czy PiS ma przyszłość?
 • @AgnieszkaS 23:32:38
  ha ha ha..... kreatywność tych, którzy twierdzą, że "we the people" oznacza światowe banksterstwo, jest lepsza od tych, którzy wymyślili goleń Kwaśniewskiego, zsumowanej z kreatywnością tych od pomroczności jasnej.

  Już prędzej uwierzę w to, że Platforma pozwoli Radkowi Sikorskiemu wyburzyć PeKiN.
  Awanse Mateusza Morawieckiego
 • @provincjał 08:38:24
  Nie ma obecnie lepszej alternatywy dla Polski, niż Mateusz Morawiecki i próba zbudowania pozycji Polski na idei Trójmorza.

  Kondominium to była fake-idea. Polacy są zbyt dumni, by być przystawką dla Moskwy i Berlina. Już nam samym odbijało się to czkawką i co drugi Polak miał zgagę.

  Kaszub Tusk - symbol i produkt tej idei kondominium - gdzieś tam lewituje na obrzeżach kosmosu, z Polski niewidoczny, w Europie nieistotny. Co po nim pozostało? Autostrady, które za czasów jego rządów powstały, i "krajobraz po bitwie" w Platformie. Rok rządów Ewy Kopacz to było spowalnianie zjazdu po równi pochyłej.... nic więcej.
  Awanse Mateusza Morawieckiego

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

ULUBIENI AUTORZY

więcej